fbpx
Sosyal Medya

Reklam Kütüphanesi ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır? [2022 GÜNCEL]

reklam kütüphanesi ile rakip analizi nasıl yapılır

Sadece Sosyal Medya Yönetimi ve Reklamcılığı Eğitimleri’nde değil Dijital Pazarlama Eğitimi ve diğerlerinde de her zaman, her fırsatta söylediğim ilk şey: Rakip Analizi! Rakip Analizi, kendi konumunuzun farkına varabilmek kadar onların ne durumda olduğunu ve ne tür çalışmalar yaptığını fark etmenize de olanak sağlar. Bugün, rakiplerinizin Facebook ve Instagram’da vermiş oldukları reklamları nasıl inceleyeceğinizi göstereceğim. Çok işinize yarayacak.

Rakiplerinizin sosyal medya stratejileri hakkında ne biliyorsunuz?

Reklamcılık stratejilerinde, rakip analizi önemli bir yere sahiptir ve Facebook Reklam Kütüphanesi, rakip analizine başlamanız için en iyi yerlerden biridir.

Bu makalede Reklam Kütüphanesi ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır bunu öğreneceksiniz.

Reklam Kütüphanesi Nedir?

Reklam Kütüphanesi, Instagram dahil olmak üzere Facebook uygulamalarından ve hizmetlerinden şu anda ve daha önce yayınlanan tüm reklam koleksiyonlarını şeffaf bir biçimde sunan bir kitaplıktır. Bu kitaplığa https://www.facebook.com/ads/library/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

reklam kütüphanesi anasayfa

Vermiş olduğum bağlantıya tıkladığınızda odaklanmanız gereken, yukarıda görmüş olduğunuz görselin yer aldığı kısım olacaktır.

Türkiye yazan yerde, rakip ya da rakiplerinizin coğrafi olarak reklamlarını inceleyebilirsiniz. Tüm Dünyadaki reklamlarını görebilmek için, “Tümü” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Reklam Kategorisi’ne tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

reklam kütüphanesi kategoriler

Burada, tüm reklamlar ile meseleler, seçimler veya siyaset kategorisinden birini seçmeniz gerekir. Daha toplumsal olaylarla ilgili; örneğin bir siyasi parti, lider ya da vakıf reklamlarını analiz edecekseniz ikinci seçeneği; bunun dışındaki reklamları analiz etmek içinse tüm reklamları seçmeniz yeterli olacaktır.

Ben burada Tüm Reklamlar seçeneğini işaretledim.

Yeni Reklam Kütüphanesi özelliğiyle belirli anahtar kelimelerin yer aldığı reklamları da görebiliyoruz. Şimdilik bir marka arayacağım.

reklam kütüphanesi örnek marka

The North Face markasını aratmak istediğimde aşağıda North Face ile alakalı hesaplar çıktı, hepsinde de mavi tik var. Ben burada ana hesabın üzerine tıklıyorum.

Dikkat etmemiz gereken nokta; The North Face markasının Türkiye’deki tüm reklamlarını aratacağım.

Eğer reklamveren hesaplarından birini seçmezseniz, anahtar kelime araması yapacaktır. Yani reklamların içerisinde the north face geçen reklamları görürsünüz. Direk bir şekilde rakip analizi yapıyor olduğumdan reklamveren hesabını mutlaka seçiyorum.

reklam kütüphanesi north face

Süper, ekran önüme geldi. Facebook beğeni ve Instagram takipçi sayısını görüyorum. Facebook beğeni sayfasının yanında, markanın kategorisi göz önünde.

Aşağıda Sayfa şeffaflığı altında, sayfanın oluşturulduğu tarih ve yöneticilerinin bulunduğu ülkeler var. Sağ tarafta sosyal mesele ve seçimlerle ilgili reklamlara yaptığı harcamaları görebilirdim ancak North Face böyle bir reklam uygulamıyor doğal olarak.

Aşağıda, filtrelediğim şekilde; North Face resmi hesabının Türkiye’de aktif bir reklamı olmadığını gördüm. Şimdi filtreyi değiştireceğim.

reklam kütüphanesi filtre değişme

Okla gösterdiğim kısımdan ülkeyi değiştiriyorum ve Tüm’ünü seçiyorum.

north face reklamları

İşte yukarıda şuanda The North Face markasının yayımlanan reklamlarını görüyoruz. Aşağıya kaydırdıkça çok daha fazla reklamı var.

Aşağıya indirdiğimde, The North Face’in şuanda aktif olmayan reklamlarını görebilirim.

reklam kütüphanesi aktif olmayan reklamlar

Ekim 2020 yayında yayımlanmış ve şuanda aktif olmayan reklamlarını görüntülüyorum. Bazı reklamların üzerinde bu reklamın birden fazla versiyonu olduğunu görüyorum (dinamik kreatif mi kullanılmış ne? 🙂 )

Bonus olarak, siyasi parti ve vakıfların harcamış olduğu tutarları da Reklam Kütüphanesi’nde görebilirsiniz.

Ben Toplum Gönülllüleri Vakfı’nın Şubat 2021’de yayımlamış olduğu reklamı inceleyeceğim.

Arama yerine Toplum Gönüllüleri Vakfı yazdım ve Tüm Reklamları seçtim yine. Hassas Konuları seçebilirsiniz dilerseniz.

Bu sefer, çıkan reklamlarda aşağıda Özet Detaylarını Gör’e tıklıyorum.

reklam kütüphanesi özet tablolar

Siz de dilediğiniz markalara bakabilir, takıldığınız yerlerde bana ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Invalid Optimization Sub Event for Objective: The chosen optimization sub event is not supported by this objective Hatası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar

admin

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

05061862424