fbpx
Dijital Pazarlama

2022 Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Nasıl Bir Kariyer Gereklidir?

dijital pazarlama eğitimi

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Nasıl Bir Kariyer Gereklidir sorusu, özellikle Mart 2020 döneminden sonra bazı çevrelerce daha çok sorulur hale geldi. Mart 2020’de başlayan pandemi süreci; A’dan Z’ye tüm işletmeleri etkiledi. Fiziksel mağazalar, KOBİ’ler vb.

Buna alternatif çözümler arayan şirketlerin bir çoğu dijitalle tanıştılar. Firmaların, o güne kadar; ne yazık ki Dijital dünyaya bir bakış açıları olmadığı için, dijital pazarlama uzmanı ya da ajanslarla çalışma arayışlarına girdiler.

Bu arayışlar, çeşitli kariyer sitelerindeki dijital pazarlama iş ilanlarının artmasına sebep olurken diğer yandan bir çok insan için de bir kariyer fırsatı haline geldi. Hal böyle olunca dijital pazarlama eğitimi de büyük bir önem kazandı.

DPEğitimi olarak bu yazımızda Dijital Pazarlama Uzmanı olmak isteyenler için basit ve anlaşılır bir kılavuz hazırladık.

İngilizce Olmazsa Olmaz

dijital pazarlama kariyeri ingilizce

Dijital Pazarlama Kariyeri yapmaya başlamadan önce, eğer iyi derecede bir İngilizceniz yoksa, İngilizce çalışmaya başlasanız iyi edersiniz keza Türkçe kaynaklar gerçekten yetersiz. İngilizce, ilerleyen dönemlerinizde yurtdışındaki bazı markalarla freelancer olarak çalışmanızda da yardımcı olacaktır. Konuşma ya da dinleme İngilizcesinden ziyade ilk etapta okumanızı ilerleterek, öğrenme sürenizi hızlandırabilirsiniz.

İngilizce okuyabilme yetisi, arama motorlarında ya da sosyal medya kanallarında gelecek güncellemeleri daha hızlı yakalayabilmemiz; bu güncellemelere küresel bir bakış açısı getirebilmemiz için çok önemlidir!

Blogları Takip Edin

İngilizceyi hallettikten sonra artık güncellemeleri, trendleri takip etmeye başlamalısınız. Bol bol içerik tüketmeli ve tükettiğiniz içeriklerde öğrendikleriniz uygulamaya çalışmalısınız. Her fikre değer vermelisiniz. Unutmayın, sektörümüzdeki çoğu uygulama dogmatik değil, tartışmaya açıktır.

Yapılan işlemlerin çoğu, kreatiflik gerektirmektedir. Bu noktada aslında dijital pazarlama kariyeri yapabilmek için en önemli özelliğin kreatiflik olduğunu da söylemeliyiz. Başka fikirlere açık olmalı, sürekli kendinizi yenileyebilmelisiniz.

Bu yüzden aynı işlem için başka fikirler edinmek çok önemlidir. Özellikle SearchEngineJournal takip etmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz internet sitelerinden biridir. Türkçe kaynak konusunda da DPEğitimi’ni aralıklarla takip etmenizi tavsiye ederiz.

İlk İnternet Sitenizi Oluşturun

İçeriği önemsiz! Emeklemeye yeni başlıyorsunuz. Yapıp bozması serbest. WordPress ile basit bir internet sitesi oluşturarak, kendinizi geliştirmeye başlayın. İçerik yazmayı öğrenin. SEO ile haşir neşir olmaya başlayın. Okuduğunuz bloglardaki uygulamaları kendi internet siteniz üzerinde uygulamayı deneyin.

Başarısız olduğunuz noktalarda bana bir mail uzaktasınız.

  Sizi en kısa sürede arayacağım. 🙂

  İlham Alın

  Daha önce alışveriş yaptığınız E-Ticaret sitelerini dikkatle inceleyin. Neleri başarılı yapıyorlar? Siz olsanız neler yapardınız? Bunlar üzerinde çalışın, düşünün, üretmeye çalışın. Sosyal medya hesaplarını, internet sitelerini inceleyin.

  Google Ürünleriyle Tanışın

  İnternet sitenizi kurdunuz, artık insanları web sitenize getirmeye hazırsınız? Neler yapabilirsiniz? Bir Youtube Reklamı? Bir Görüntülü Reklam? Sosyal Medya Reklamları da seçenek tabii ki! Ya da bir Arama Ağı Kampanyası oluşturdunuz. SEO’yu da ihmal etmediniz. Artık insanlar web sitenize geliyor.

  Bu insanlar, web sitenize nereden geliyorlar? Sitenizde hangi içerikleri tüketiyorlar? Web sitenize gelen insanlar hangi ülke ve şehirde yaşıyorlar? Hangi cihazı kullanıyorlar? Sitenizde ortalama kaç dakika vakit geçirmişler? Hangi reklamınız daha iyi gidiyor? Google’da hangi anahtar kelime sorguları sonucunda web sitenize gelmişler? Hangi içeriğinizin SEO’su kuvvetli? Hangi içeriklerinizi yenilemelisiniz? Sitenizin hızı ne durumda, sitenizde bir arama kutusu varsa; kullanıcılarınız neler arıyorlar? Web sitenize gelen kullanıcıların yaş aralıkları nelerdir? İlgi alanları nelerdir? En çok kadınlar web siteme geliyor diye tahmin ediyorsunuz ancak bu ne kadar doğru?

  Bu soruların cevaplarını almak istiyorsanız mutlaka Google ürünleriyle tanışmalısınız.

  Bu Google ürünleri; Google Analytics, Search Console, Google Ads, Google Tag Manager ve daha fazlası.

  Google ürünlerini kullanabilmek de ayrı bir meziyet pek tabii ki. Bunun için aşağıdaki tavsiyeyi okumanız hayati.

  Bir Eğitim Alın

  Profesyonel bir yardım almak her zaman iyidir ancak bu yardımı alırken titiz davranmalısınız. Yapacağınız en iyi aksiyonlardan biri, iyi bir dijital pazarlama eğitimi almak olacaktır.

  Google arama motorunun kendi eğitimleriyle yola başlayabilirsiniz. Google eğitimleri için linke tıklayın.

  Ancak Google gibi arama motorlarının eğitimleri uzun ve çok da fazla verimli olmayabilir. Genel görüşe göre, çoğu insan bu eğitimlerin çok doyurucu olmadığı ve vakit kaybına sebep olduğunu söylemektedir.

  İyi bir dijital pazarlama eğitimi almak istiyorsanız biz buradayız!

  Çeşitli üniversite ve vakıflarda gerçekleştirdiğimiz ücretsiz dijital pazarlama eğitimleri web sitemiz üzerinden izlenebilir.

  Author

  admin

  Leave a comment

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  05061862424