fbpx
audience network

Audience Network Nedir ve neden kullanmalıyız? Bu yazımda, bunu ve daha fazlasını anlatacağım.

Facebook Audience Network hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz, reklamlarınız için Audience Network yerleşimlerini kullanıp kullanmamanız gerektiğine daire bir cevabınız olmuş olacak.

Peki nedir bu Audience Network?

Audience Network, 2014 yılında yayınmasına rağmen bugün ne olduğunu tam olarak anlayamayan marka ve dijital pazarlama uzmanları var.

Reklamverenler, Facebook dışındaki mobil siteleri ve uygulamaları kullanan müşterilere reklamlarını Audience Network aracılığıyla sunar; erişimlerini Facebook ötesine genişletir.

Google Ads kullananların, Görüntülü Reklam Kampanyalarını anımsamalarını istiyorum.

Facebook Audience Network ile Google Görüntülü Kampanyalar Arasındaki Fark

Yukarıda Google Ads kullanıcıları için bir benzetmeden bahsettim. Eğer Google Ads’i daha önce kullanmadıysanız, yazının bu kısmını atlayabilirsiniz. Kullananlar için konuşacağım.

Facebook Audience Network’ü ilk defa duyanların aklına bir de Google Ads bilgisi varsa akla gelen ilk soru budur, ne farkı var?

Google’ın bu karşılaştırmadaki en büyük avantajı, pek tabii ki YouTube ve ağının çok daha geniş olması.

Bana hep şu soruluyor, hangisini kullanayım?

Stratejinin bir parçası değilse, ikisini de kullanmak zorunda değilsin.

Bu tür reklamlar stratejinin bir parçasıysa ikisini de kullanabilirsin.

Her zaman şunu söylüyorum, iyi dijital pazarlama uzmanı, tüm dijital pazarlama materyallerini anlaşılır bir dilde konuşturabilendir. Tüm araçları birbiriyle konuşturabilmeliyiz. Örneğin; Google Analytics raporlarını iyi okuyup, analiz ederek; reklamlarımızı optimize edebilmeliyiz.

Biz, yaptığımız kampanyalarla ses getirmeliyiz. Ses her yerden duyulsun istiyorsak; ikisini de kullanmalıyız.

audience network reklam alanı

Facebook Audience Networkü Neden Kullanmalıyız?

Facebook ve Instagramdaki yerleşimler için etkileşiimim iyiyse neden Audience Network alanını aktif edeyim?

Sorunun ilk cevabı, yüksek ve genişletilmiş bir erişim. Reklamınızın -bazı durumlarda- ekstra platformlarda da gösterilmesinin size bir zararı olmayacaktır. Önemli olan, reklamınızın bu platformlarda kime ulaştığıdır? Doğru bir hedef kitle seçimi yaptınız mı? Ayrıca, uygulamada bir haber akışında reklamınız yayınlandığında biraz daha fazla öne çıkacağından, size avantaj sağlayabilir.

İkinci cevap, sizi daha da sevindirecek cinsten. Audience Network yerleşimi, diğer yerleşimlere göre oldukça daha ucuz. Ortalama harcamalarınızı ciddi anlamda düşüreceksiniz.

Başarı kıstaslarımızdan birisi tabii ki, maliyetleri düşürebilmek ancak doğru hedef kitlenin reklamlarımızla etkileşime geçtiğinden emin olmamız ve bunu hiçbir zaman göz ardı etmememiz gerekiyor.

Özetlemek gerekirse, erişiminizi artırırken, yerleşim sayınızı da artırıyor, bazı metrik maliyetlerinizi de düşürüyorsunuz.

Facebook Audience Network Reklamı Oluşturmadan Önce Ne Bilmeliyim?

Facebook Audience Network reklamı oluşturmadan önce, reklamlarınızın nerede gösterilmesini istediğiniz önemlidir.

Görsel ya da video reklamlarınızı tercih edebilirsiniz. Etkileşiminizin düşmemesi için, hem video hem de görsel için doğru en*boy oranına sadık kalmanızı tavsiye ederim.

  • Facebook yayın içi reklam yerleşimleri için kare ( 1 : 1 ) ve tam yatay ( 16: 9 ) boyutlarına bağlı kalmanız gerekir.
  • Ödüllü videolar, yerel, banner ve geçiş reklamları için 9:16 veya 16:9

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Reklam Kütüphanesi ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır? [2022 GÜNCEL] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar

admin

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

05061862424