fbpx
SEO

Analytics Kodu Nereye Eklenir? [2022]

Google’ın onlarca hizmetinden biri olan Analytics tamamen ücretsiz. Sitenize eklemeniz için verdiği izleme kodunu sitenizde ilgili kodların içine yerleştirmeniz neticesinde, dakikalar içinde analytics panelinizden sitenize ziyaret gerçekleştiren kullanıcıları izleyebilirsiniz.

Peki Google Analytics Kodu Nereden Alınır?

Öncelikle yapmanız gereken bir Gmail hesabı oluşturmak. Sonrasında ise Google Analytics adresinden bir analytics hesabı açmak. Sistem sizi yönlendirecek ve izleme kodunuzu verecek.

Bu izleme kodunu ise, WordPress admin panelinizde “Görünüm/Düzenleyici” kısmından temanızın “Üstkısım/Header.php” dosyasını bularak, dosya içindeki “<head>” taglarının içerisine kodunuzu yapıştırmalısınız. Sonrasında kaydet diyerek sayfayı kapatın.

Daha Fazlasını Öğrenmek İstiyorsanız WordPress Eğitimlerimizi Kaçırmayın.

Ya da temanın dosyalarını kurcalamak istemiyorsanız Eklentiler> Yeni ekle> “Custom Css & Js” yazıp eklentiyi indirin. Eklentiyi WordPress menüsünde göreceksiniz. Custom CSS & JS eklentisine girip “Özel HTML Ekle” ye basın ve Analytics ‘den aldığınız kodu karşınıza çıkan ekrana yapıştırın ve kaydedin.

Tüm yapmanız gereken bu kadar. Ama öncesinde cache uygulaması kullanıyorsanız sitenizin ön belleğini bir kereliğine temizlemeyi unutmayın! Sonrasında analytics panelinizden sitenizin detaylı trafik verisini izleyebilirsiniz. Fakat analytics kodu yeni eklenmiş bir sitenin geçmiş trafik analizleri olmayacağından, karşılaştırma ya da hangi sayfaya ne kadar ziyaretçi gelmiş gibi sonuçları ancak ilerleyen günlerde görebilirsiniz.

Google Analytics Neden Kullanılmalı? Neden Bu Kadar Önemli?

Google da dahil olmak üzere diğer tüm arama motorlarının ortak amacı, kullanıcılarına aradıkları kelimelerin karşılığı olarak en kaliteli olanını vermektir. Kalitesiz içerikli internet siteleri bu yüzden her daim başarısız bir trafik elde ederler. Çünkü amaçladıkları ilk şey “Para”dır. Eğer site içeriğiniz, mevcut işinizde, yaptığınız işi yansıtmıyor ve firmanızı ya da sizi gerektiği kadar anlatmıyorsa başarılı olmanız yine zor olacaktır. Sitelerinizi güncel tutmalı ve daima yeni içerikler ile süslemelisiniz. Analytics panelinizden de bu yaptığınız işlemlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını kontrol etmelisiniz. İnsanların hangi anahtar kelimelerinden sitenize geldiğini takip etmeli ve o anahtar kelimelerden gelen ziyaretçilerin sitenizde kaç saniye ya da dakika kaldıklarını araştırmalısınız. Bu sizin sitenizin kalitesini anlatacak en makul yoldur. Eğer ziyaretçileriniz sitenizden çok kısa bir süre içinde çıkıyor ve bir daha gelmiyorsa, sitenizde paylaştığınız içerikte bir sorun var demektir. İşte analytics bu konuda size ışık tutacak, başarıya giden yolda kılavuz görevi görecektir.

Bir önceki yazımız olan Google Trends Nasıl Kullanılır [2022 GÜNCEL] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar

admin

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

05061862424